Izmmyr6dtre530fkd60o

Seyahat Yazıları 2: Özgün Yazarlık

Seyahat yazılarını özgün bir tema ile kaleme almak

Gezginler Atölyesi'nin bu modülü, hem seyahat tutkumuzu keşfetmek ve hem de bir gezi yazarı olarak özgün sesimizi bulmakla ilgili. Seyahat tutkumuzu keşfederek, belli bir tema etrafında yazmaya odaklanacağımız bir atölye...Bu atölye Seyahat Yazılarına Giriş Atölyesini tamamlamış olan katılımcılar için bir devam atölyesidir.Eğitmeniniz


Beliz Kudat
Beliz Kudat

İstanbul’da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Mesleğe dış haberler alanında başlayıp, on yılı aşkın bir süre teknoloji yayınlarında editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı. Çeşitli telekomünikasyon şirketlerinde medya ve içerik yöneticisi olarak çalıştı. Yayınevleri ve şirketler için çeviriler yaptı.

Seyahat sevdası çocuk yaşlarda, ebeveynlerinden bulaştı. Karavanla Türkiye içinde ve Avrupa'da yolculuklara çıkıp küçük yaşında gezginliğe adım attı. Yeni dünyalar keşfetme merakı yüzünden, üniversite yıllarında dört yıl hosteslik yapıp uzun uzak yolculuklara çıktı.

Gazetecilik yaparken işi gereği sürekli seyahat etti ama, 2010 yılında sivil toplum çalışmalarına ağırlık verince kendini Guatemala'da bir yetimhanede buldu. Kadın ve çocuklara yönelik projeler için Türkiye'yi karış karış gezdi; ardından bir süre Gambiya’da olmak üzere, Senegal, Nijerya, Liberya gibi Afrika ülkelerinde çalıştı ve seyahat etti.

Farklı projelerde de çalışsa yazmayı hiç bırakmadı. Yeni Harman dergisi için Latin Amerika izlenimleri, bazı günlük gazeteler için sivil toplum odaklı haberler, Guatemala ve Gambiya’daki çalışmalara yönelik bloglar kaleme aldı. Ayrıca, gönüllü çalışmak isteyenlere kılavuzluk etmesini amaçladığı ve Guatemala, El Salvador, Meksika, Honduras, Beliz gibi Orta Amerika ülkelerindeki seyahatlerini anlatan “Yoldan Gönüllü Çıktım” isimli kitabını yayımladı.

Gezginliğinin yanı sıra dünya müziği ve dans meraklısı. On iki yıl flamenko dans ettikten sonra bugünlerde tango öğrenmeye merak sardı. Kitaplarla seyahat etmeye, yazmaya ve dans etmeye bayılıyor.


Sıkça Sorulan Sorular


Bu Atölye bana göre mi?
Bu atölye tüm gezgin yazarlar veya gezgin yazar olmak isteyenler için. Bilen, bilmeyen, gezen, gezmek isteyen, hepsini yazıyla ifade etmek isteyenler için.
Kurs nasıl işleyecek?
Atölye 7 modülden oluşuyor. Her modülü tamamlamak için kendinize bir hafta süre tanımanızı öneriyoruz. Siz kayıt olduktan sonra, atölye başlangıç tarihinde birinci modül size açılır. Bir hafta arayla diğer modüllere de ulaşabileceksiniz. Yazdıklarınıza gelecek yorumlar varsa, bunlar en geç bir hafta içinde o dersin içinde bırakmış olduğunuz ödevinizin altına yazılarak size verilecektir. 7 hafta sonunda atölyeyi tamamladığınızda arzu ederseniz ikinci atölyeye katılabilirsiniz. İkinci atölyede seyahat yazarları için pratik bilgileri içerecektir. Üçüncü atölyemizde ise adım adım seyahat yazısı yazacağız beraber.
Ben hayatımda hiç yazmadım, yine de katılabilir miyim?
Tabii ki katılabilirsiniz. Ancak bizim önerimiz, Sanal Yazı Atölyesindeki Yazıya Giriş ve/veya Yazma Coşkusu çalışmalarını tamamlayıp buna katılmanız olacaktır.

Şimdi başlayın!